Z psem w pociągu

pies w pociągu

Wielu ludzi nie wyobraża sobie wyruszenia w podróż bez najlepszego przyjaciela. Problem pojawia się, kiedy tym przyjacielem okazuje się pies. Co należy wiedzieć, planując podróż pociągiem razem z czworonożnym towarzyszem?

Podróże z pupilem, a zakup biletu

Koniecznie należy wiedzieć, że pies musi posiadać bilet. U różnych przewoźników są to inne kwoty, z reguły jednak ich wysokość jest stała niezależnie od długości trasy. Co ciekawe, przepisy umożliwiają podróżnemu bezpłatne przewożenie małego zwierzęcia, o ile zamknięte jest w specjalnym transporterze. Teoretycznie niewielki pies może więc jechać za darmo, ale zawsze związane jest to z ryzykiem, że konduktor źle zinterpretuje przepisy i uzna, że bilet jest konieczny.

Pies w pociągu, a inni podróżni

Zawsze istnieje ryzyko, że towarzystwo psa może nie odpowiadać innym pasażerom. Oczywiście, mają oni do tego prawo. W takiej sytuacji konduktor ma prawo do wskazania pasażerowi z czworonogiem innego miejsca, gdzie mogą spędzić czas podróży. Niepokojący jest fakt, że jeśli konduktor nie znajdzie takiego miejsca, pasażer jest zmuszony opuścić wraz z psem pociąg na kolejnej stacji. Oczywiście, w takim przypadku przysługuje mu zwrot pieniędzy za bilety, ale nie jest to rekompensata za zmarnowany czas.

Dlatego warto zadbać o to, by pies w pociągu się nie nudził. Można zaopatrzyć się w specjalny kojec, do którego można wrzucić ulubione zabawki i przysmaki towarzysza. Pamiętać trzeba, że pies nie może wchodzić do wagonów restauracyjnych oraz sypialnianych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przepisy poszczególnych przewoźników określają szczegółowe warunki przewozu psów. Zawsze jednak właściciel jest zobowiązany do posiadania przy sobie aktualnej książeczki szczepień swojego przyjaciela – szczególnie ważne są te przeciw wściekliźnie. Pies nie może być również trzymany na siedzeniu i koniecznie musi posiadać smycz i kaganiec.

Zupełnie inne przepisy obowiązują, jeśli chodzi o psy, będące opiekunami osób niepełnosprawnych i niewidomych. W tym przypadku przepisy nie są już tak rygorystyczne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *