Jak przygotować psa do lotu samolotem?

pies w samolocie

Czasem zdarza się tak, że na wakacje trzeba zabrać ze sobą swojego psa. Jeżeli planowany jest wyjazd do odległego miejsca, często podróż trzeba odbyć samolotem. Przed zaplanowaniem takich wakacji warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i psa do takiej podróży.

Zgoda przewoźnika

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie firmy lotnicze godzą się na przewóz zwierząt. Jeżeli już znajdzie się taką, która nie ma nic przeciwko, często posiada ona ograniczoną liczbę miejsc, jeżeli chodzi o zwierzęta. Dlatego też miejsce w samolocie należy zająć stosunkowo wcześnie. Może się okazać tak, że na ostatnią chwilę dostępne będzie miejsce dla człowieka, ale dla zwierzęcia już nie.

Mikroczip

Każde zwierze, które ma podróżować samolotem, musi mieć wszczepiony mikroczip. Przed podróżą należy więc udać się do weterynarza, który umieści go w ciele zwierzęcia i wpisze jego numer do paszportu. Sama procedura ma posiada bardzo istotną funkcję. W momencie, kiedy pies się zgubi, to można zidentyfikować jego właściciela właśnie na podstawie wszczepionego mikroczipu. Zwiększa więc to bezpieczeństwo zwierzęcia znajdującego się w odległym miejscu.

Szczepienie

Warto pamiętać również o tym, że każdy pies w samolocie musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Ponadto data szczepienia nie może być wcześniejsza, niż data wszczepienia mu mikroczipu.

Paszport

Niezwykle ważną kwestią, która również jest wymagana w przypadku podróż psa samolotem, jest posiadanie przez niego paszportu. W nim widnieje przede wszystkim zaświadczenie o odbytym szczepieniu na wściekliznę. Warto pamiętać jednak o tym, że nie każdy weterynarz jest uprawniony do wystawiania takiego dokumentu. Lista osób uprawnionych do tego znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Miejsce przewożenia psa w samolocie

Warto również pamiętać o tym, że miejsce przewożenia psa samolotem jest uzależnione od jego wielkości. W przypadku małych psów, które mieszczą się w transporterze możliwe jest przewożenie ich na pokładzie samolotu. Jeżeli jednak zwierze przekracza wymiary indywidualnie ustalone przez przewoźnika, to jest ono przewożone w transporterze umieszczonym w luku bagażowym.

Transporter

Przed zdecydowaniem się na podróż samolotem, należy również zakupić odpowiedni transporter przystosowany do wielkości psa. Musi być on na tyle duży, aby pies mógł się w nim swobodnie obracać. Musi być on również szczelnie zamknięty, aby pies nie mógł się z niego wydostać w trakcie podróży, ale przy tym musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Z racji tego, że pies spędzi całą podróż w takim transporterze, to musi być on dla niego wygodny.

Podsumowując można powiedzieć, że loty samolotem z psem są znacznie utrudnione. Trzeba się do nich odpowiednio przygotować, a przede wszystkim zgromadzić potrzebną dokumentację. Warto jednak zauważyć, że aktualnie coraz więcej firm lotniczych wyraża zgodę na przewożenie zwierząt na pokładzie samolotu. Podróżowanie więc ze swoim psem jest możliwe, o ile stosunkowo wcześnie załatwi się wszystkie potrzebne formalności.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *